KAPITOLY Z DOB TOTALITNÍCH

Eduard Sobička

8. Návštěvy ze zahraničí

Takové návštěvy, a to zejména ze Západu, byly pro každého svátkem. Žili jsme zde svým teokratickým životem jaksi zapouzdřeni, bez osobních kontaktů s bratry ze zahraničí, neměli jsme možnost srovnání, a tak když se stalo, že se někdo někdy dostal na krajský nebo oblastní sjezd třeba v Německu, moc se o tom vyprávělo. A také se stávalo, že určitá informace, která byla více zdůrazněna na tom či onom krajském sjezdu (a dnes víme, že zpracování osnovy proslovů vedoucí sbor pro každý krajský sjezd nekontroluje), se bleskem rozšířila jako „Brooklyn vydal směrnici, že..." To byl případ plnovousu, zda je vhodný nebo nevhodný pro svědka Jehovova. Jeden bratr slyšel v Německu na krajském sjezdu jakýsi dosti rezolutní názor (snad to v tom kraji bylo nutné), a ten pak se rozletěl po celé naší zemi. Museli jsme pak psát ven, a názor v Naší službě Království upravovat.

Takže jedna z takových prvních návštěv, na kterou se pamatuji, proběhla někdy v roce 1961-2. Do Československa přijela 100členná delegace z Ghany (Ghana tehdy byl „přítel" našeho státního zřízení), která zde měla asi rok setrvat a „přebírat zkušenosti" v různých oborech. Někteří z delegátů se zacvičovali jako strojvůdci na elektrických lokomotivách. V této delegaci byli i naši dva bratři. Už v Ghaně si v odbočce zjišťovali, jak zde navázat spojení, ale řekli jim jen: .,V Ročence o Československu není nic, takže to bude záležet jen na Jehovovi."

Při příjezdu do Prahy byla velká sláva a hostina ve Slovanském domě na Příkopech. Byli tam i zástupci československých zahraničních podniků. Součástí představování delegátů byly také ukázky národních písní a tanců, které mohli delegáti předvést. Ti dva bratři si asi řekli: „Ted', anebo nikdy!", jeden z nich se postavil k mikrofonu a jako národní písničku zazpíval v domorodém jazyku píseň Království. Velký potlesk. Ale Jehova to vše dobře řídil: mezi hostiteli seděla také jedna zájemkyně, která ale už tu a tam přišla na shromáždění a jakoby náhodou poznala zpívanou píseň. Nelenila, a za delegátem soukromě ihned zašla. Anglicky neznala a tak jejich rozhovor vypadal asi následovně:„Jehova?" zašeptala zájemkyně a ukázala prstem vzhůru. „Sister! Sister!" zvolal delegát a bez ohledu na okolí zájemkyni obejmul a začal s ní tančit.

Ten delegát se jmenoval Ishmael Baidu Jones. Tak Jehova vyslyšel jeho modlitbu a hned na počátku pobytu mu umožnil spojení s organizací. Ishmael pak chodil do našeho sboru, do mé skupiny. Zájemkyně ho totiž přivedla k Ludvovi Krajčímu ze Suchdola, a ten ho přivedl ke mně.

Ishmael už od prvního měsíce nechtěl být nepravidelným zvěstovatelem (ve svém domovském sboru byl služebníkem biblických studií), a proto si opatřil Kralickou bibli a zpočátku chodil na hřbitovy a pomocí textů, které nalistoval, vydával svědectví. Později dokonce vedl nějaký čas anglicky studium s mým tátou. Druhý bratr z delegace byl odvelen někam do České Třebové, ale předpokládám, že i tam byl napojen. Když po roce odjížděl Ishmael zpět do Ghany, nesl si v podpaží i projekt na stavbu rodinného domku, který mu vyhotovil bratr Jindra Tomášek.

Něco jiného byly ovšem oficiální návštěvy ze zahraničí, něco jako zónové návštěvy: Hosté samozřejmě bydleli jako turisté v hotelu a vycházeli jen na domluvené schůzky s krajskými a oblastními dozorci. Návštěvy byly vždy krátké, 2-3 dny. 2 toho jeden den strávili rozhovorem s Mílou Müllerem.

Jedním z prvních oficiálních návštěvníků, na něž si pamatuji, byl jakýsi bratr Klenk ze Švýcarska. Schůzku jsme tehdy měli na chatě v Troji u Oldy Hešíka. Muselo to být někdy před rokem 1969, protože bratra Klenka jsem potkal v tom roce opět na sjezdu v Norimberku jako oblastního dozorce.

Ještě jeden návštěvník se u nás přinejmenším dvakrát objevil ­ bratr Willy Diehl, jehož životní příběh vyšel ve Strážné věži a s nímž jsem opět mluvil na zasvěcení v Seltersu v květnu 1994. Při jeho jedné návštěvě jsme měli schůzku v prázdném bytě u Kadleců.

A potom to byla „tajemná" návštěva - ten bratr nám nechtěl říci, odkud je. Z rozhovoru jsme hádali a nakonec jsme měli dva tipy: Holandsko, nebo Finsko. Říkali jsme mu pak jen Holanďan. Teprve o mnoho let později jsme zjistili, že to by Harold. V. Mouritz, o němž také psala Strážná věž, a jenž byl koordinátorem ve Finsku. (Ale sloužil také dlouhá léta v Austrálii.) Jeho návštěva spadá někdy před rok 1981.

Leo GreenleesVelkou senzací ovšem byla návštěva člena vedoucího sboru bratra Greenleese *). Přijel asi jen na dva dny (odskočil si z Vídně a bydlel v Intercontinentalu) i s několika přáteli, z nichž jedním byl Ralph Brodie, roztomilý starý bratr z kanadské odbočky, spolupracovník bratra Rutherforda. (Setkal jsem se s ním později ještě na mezinárodním sjezdu v Praze v roce 1991 a strávil s ním celé dopoledne.) S bratrem Greenleesem jsme měli tehdy schůzku u Čiháků v bytě Na poříčí. Bratr Brodie nám promítl odpoledne u Pavla Malého, tehdy krajského dozorce, diapozitivy z pronásledováni v Malawi. Bratr Greenleese měl tehdy proslov opřený o 5. Mojžíšovu 16:16, 17 a zvolil k tomu zcela nečekaný způsob: seděli jsme kolem stolu a on nám kladl otázky a zapojoval nás do své úvahy.

Potom to byly ještě další návštěvy, které se opakovaly častěji, mezi ně patřila třeba návštěva bratra Boryse ze Švýcarska, a pak to byli bratři z Rakouska, Rundel, Lösch a Buschbeck. V osmdesátých letech ale jezdilo už více soukromých návštěv, už to nebyla taková zvláštnost, ale v každém případě všechny přispěly k našemu teokratickému rozhledu.


-7.kapitola 9.kapitola -


KAPITOLY Z DOB TOTALITNÍCH - zpět na OBSAH


Poznámky:

Leo GreenleesLeo Greenlees byl členem Vedoucího sboru svědků Jehovových do konce roku 1984, kdy byl nucen rezignovat na základě svědectví rodičů desetiletého chlapce, kterého sexuálně obtěžoval. Strážná věž z 1.ledna 1986 se v článku "Dny podobné Noemovým dnům" dotkla nepřímo této události, když uvedla, že "nemravného jednání, včetně homosexuality, vyměňování manželek a obtěžování dětí, se dopustili i někteří lidé známí (v anglickém originále: ´prominent´) v Jehovově organizaci". Česky vyšlo ve Strážné věži z 1.8.1986, str.9 (česko-rakouská edice) - viz zde.

- Další informace o této problematice viz externí odkaz zde - Homosexuality at Bethel and among members of the Governing Body of the Watch Tower Society.



Ohlasy a diskuze - zde

© Straznavez.CZ, www.straznavez.cz