SVĚDKOVÉ JEHOVOVI
PSYCHOLOGICKÉ ASPEKTY ČLENSTVÍ A ODCHODU ZE SKUPINY

Lukáš Humpl

SHRNUTÍ TEORETICKÝCH POZNATKŮ

Výsledky, k nimž jsem dospěl studiem odborné literatury a rozborem publikací SJ, shrnuji do těchto závěrů:

• Historie SJ sahá do osmdesátých let minulého století a je spojena se jménem C. T.Russela. Organizace ústy svých představitelů ohlašovala několik dat Kristova druhého příchodu na zem a konce světa, z nichž se žádné nesplnilo (Franz, 1994; Remeš, 1995). Skupina je vedena totalitním způsobem prostřednictvím úzkého okruhu mužů – vedoucího sboru.

Ke svědkům Jehovovým se v současnosti hlásí asi šest miliónů aktivních členů, kteří působí prakticky na celém světě v 93 000 sborech (Strážná věž, 2002). Společnost se stala tiskovým impériem a produkuje obrovské množství literatury, včetně vlastního překladu Bible, periodik Strážná věž a Probuďte se!

• Většina svědků aktivně a ve svém volném čase vykonává kazatelskou službu, při níž se snaží přivést do společenství nové zájemce. O důležitosti této své činnosti pro záchranu svou i ostatních bývají hluboce přesvědčeni. Činnost organizace je financována z příspěvků, k nimž jsou členové vybízeni, avšak jejichž výše není stanovena. Financování je celkově značně neprůhledné.

• Svědkové se několikrát týdně scházejí k různým shromážděním a navštěvují rovněž své sjezdy. Jsou zde vyučováni nejen biblickým zásadám, naukám organizace a důvěře v ní, ale také řečnickým dovednostem.

• Věrouka skupiny obsahuje řadu nauk, jež nelze biblicky obhájit, avšak jejich dodržování je nekompromisně vyžadováno. SJ věří, že pouze oni uctívají Boha podle jeho vůle a považují se za jedinou správnou náboženskou organizaci. Pohled na svět zužují do dvou protikladů; na straně dobra stojí oni a v područí zla všichni ostatní, kteří se k nim nepřipojí (Lidstvo hledá Boha, 1992).

• Se zájemcem o učení SJ zahajují tzv. biblické studium a od počátku jej přesvědčují o nezastupitelné úloze skupiny pro spasení každého člověka (Organizováni, abychom dovršili svou službu, 1983). Formálním vstupem do společenství je křest.

• Od členů se očekává naprostá oddanost vůči organizaci. Ta je stavěna na úroveň věrnosti Bohu. Společnost nepřejímá zodpovědnost za své chyby a nekonformní stoupenci jsou sankcionováni (Sjednoceni v uctívání jediného pravého Boha, 1991; Novotný, O., 1996). Členství lze ukončit buď vyloučením jedince nebo jeho dobrovolným odchodem. V obou případech se dotyčná osoba považuje za odpadlíka a ostatní se s ní nesmějí stýkat (Organizováni, abychom dovršili svou službu, 1983).

• Svědkové Jehovovi působí na našem území od počátku dvacátého století. V období okupace a komunistického režimu zažili vlny krutého pronásledování, posléze však jejich vedoucí představitelé u nás vědomě spolupracovali se Státní bezpečností (Martinek, 2000). V roce 1993 byla skupina zákonně zaregistrována jako náboženská společnost.

• Prostředí uvnitř společenství je prosyceno formalismem, obavami z otevřenosti vůči ostatním a mnoha povinnostmi. Skupina se jeví jako dosti uzavřená; sama však tvrdí opak (Humpl, 2001).





SVĚDKOVÉ JEHOVOVI - psychologické aspekty členství a odchodu ze skupiny - jít na OBSAH

Související články a odkazy :
Rok 1914 v mém životě - http://www.straznavez.cz
Zvláštní sjezd svědků Jehovových: Vysvobození je na dosah! - http://www.straznavez.cz
Svědkové Jehovovi, transfúze krve a delikt „uvedení v omyl“ - http://www.krev.info/Text/churchandstate.htm
Životní příběh Martina Látala: Vyvarujte se Jehovistů !!! - http://www.straznavez.cz
Životní příběh Petra Štefka: Náhlá smrt – 30 let života „v pravdě“ - http://www.straznavez.cz
Veřejně jsem dal vyhlásit, že již nejsem svědkem Jehovovým - http://www.straznavez.cz

Ilustrační foto s poděkováním převzato z http://watchtower.org

ÚVOD APLIKOVANÁ METODIKA


Ohlasy a diskuze - zde

© Straznavez.CZ, www.straznavez.cz